Przedsiębiorca prowadzący działalność w zakresie usług budowlanych oraz budowy budynków mieszkalnych w celach dalszej odsprzedaży zakupił działkę budowlaną z zamiarem wybudowania na niej budynku mieszkalnego pod sprzedaż. Po rozpoczęciu budowy (po wybudowaniu piwnic oraz części parteru) zdecydował o sprzedaży działki z rozpoczętą budową. Jaka stawka podatku VAT powinna być zastosowana przy sprzedaży?
W pierwszej kolejności powinniśmy ustalić co jest przedmiotem sprzedaży. W opisanej sytuacji będzie to następujący towar:
a) grunt przeznaczony pod zabudowę,
b) rozpoczęta budowa budynku mieszkalnego, trwale związana z gruntem
Kwalifikacja rozpoczętej budowy jako budowy budynku mieszkalnego powinna odbyć się na podstawie wydanej decyzji administracyjnej, zezwolenia na budowę budynku mieszkalnego, która wydawana jest na podstawie zatwierdzonego projektu budowlanego.
Następnie powinniśmy określić stawkę podatku VAT właściwą dla przedmiotu sprzedaży:
a) sprzedaż gruntu
Zgodnie z art.29 ust.5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr.54, poz. 535 z późn. zm) wartość gruntu w ogóle nie powinna zostać wyodrębniona.
W przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.
b) rozpoczęta budowa budynku mieszkalnego, trwale związana z gruntem
Za budynek mieszkalny, zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) uznaje się budynki obiekty budowlane, których co najmniej połowa całkowitej powierzchni użytkowej jest wykorzystywana do celów mieszkalnych. Budynki te oznaczone zostały symbolem 1.11.
Zgodnie z pismem GUS z dnia 19 kwietnia 199 r. SRI-4-WSK-12-535/99, na które wciąż powołują się organy skarbowe (zobacz interpretacje indywidualne IPPP2/443-208/10-4/RR z 12-05-2010 r., ILPP2/443-1120/10-6/MN z 14-10-2010 r., ILPP2/443-1121/10-6/JK z 15-10-2010 r., ILPP1/443-912/10-3/AW z 04-11-2010 r., ILPP2/443-907/10-3/MK z dnia 12-11-2010 r.)
obiekt budowlany rozpoczęty, który po zmianie właściciela nadal będzie kontynuowany może być klasyfikowany według Klasyfikacji Obiektów Budowlanych . W chwili sprzedaży obiekt budowlany wznoszony na podstawie wydanej decyzji administracyjnej zezwalającej na budowę określonego budynku jest tym budynkiem w określonym stopniu zaawansowania robót budowlanych.
Jeżeli więc nabywca odkupuje rozpoczętą budowę budynku mieszkalnego z zamiarem kontynuacji tej budowy sprzedaż będzie, zgodnie z art. 41 ust. 12 ustawy o VAT podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT wg obniżonej stawki tj. aktualnie 8%.
Stawkę podatku, o której mowa w ust. 2, stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.
Stawka ta będzie mieć jednak zastosowanie jedynie do określonych w ustawie limitów powierzchni budynku, które wynoszą:
- dla budynków mieszkalnych jednorodzinnych, do 300 m2;
- dla lokali mieszkalnych, do 150 m2.
Zgodnie z powyższym cała sprzedaż rozpoczętej budowy budynku mieszkalnego (obejmującej również sprzedaż gruntu, który w omawianej sytuacji nie może być wyodrębniony na fakturze) powinna zostać opodatkowana wg stawki 8%. W przypadku gdy budynek mieszkalny przekroczyłby limity, o których mowa powyżej, obniżoną stawkę podatku VAT stosuje się tylko do części podstawy opodatkowania odpowiadającej udziałowi powierzchni użytkowej kwalifikującej do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym w całkowitej powierzchni użytkowej.