VIATOLL – co to w ogóle jest?
VIATOLL to elektroniczny system poboru opłat drogowych, który od 1 lipca 2011 r. zastąpił w Polsce winiety . System objął swoim zasięgiem ponad 1,5 tys. km wybranych odcinków dróg krajowych, ekspresowych i autostrad (zarządzanych przez GDDKiA). Zobowiązani do zapłaty elektronicznego myta są kierowcy/właściciele pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej (dalej dmc) przekraczającej 3,5 tony. Ponadto myto zapłacą osoby, które poruszają się samochodami poniżej 3,5 tony limitu dmc w przypadku gdy posiadają przyczepę, a łączny dmc przekracza 3,5 tony.
OPŁATY – co podlega opłacie i jak je księgować?
- VIABOX
Pierwszą opłatą z jaką należy się liczyć to wydatek na urządzenie służące do komunikacji elektronicznej z bramkami VIATOLL na drogach.
Standardowa opłata za 1 urządzenie to 120 zł i jest ona pobierana w formie kaucji. Urządzenie przypisane jest do samochodu tak więc w przypadku posiadania większego taboru opłata będzie wielokrotnością tej kwoty.
- Opłaty drogowe
System dopuszcza możliwość dokonywania opłat za przejazd drogami w postaci przedpłat lub płatności okresowych.
Przedpłaty są prostszą formą uiszczania opłat i polegają na dokonaniu wpłaty w kwocie co najmniej równej opłacie za planowany przejazd. Przedpłaty traktowane są jak zaliczki. Ich rozliczenie następuje po zakończeniu miesiąca i jest dokumentowane osobnym dokumentem.
Płatności okresowe stosują głównie większe firmy. Powodem tego jest konieczność ustanowienia zabezpieczenia w formie gwarancji bankowej lub ubezpieczenia. Korzystając z tej formy firmy nie dokonują żadnych przedpłat. Rozliczenie i zapłata następuje dopiero po zakończeniu i rozliczeniu miesiąca na podstawie przesłanego zestawienia.
Księgowanie opłat VIATOLL
W przypadku dokonywania wpłat kaucji za urządzenia viabox opłat nie będzie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu ponieważ opłata ma charakter zwrotny.
Dokonywanie przedpłat potwierdzane jest z reguły wystawieniem paragonu niefiskalnego. Paragon ten również nie będzie mógł być zaliczony w koszty ponieważ przedpłata jest traktowana jak zaliczka (patrz §12 rozporządzenia).
Kosztami uzyskania przychodu będą natomiast opłaty drogowe wykazane na miesięcznych rozliczeniach VIATOLL (noty obciążeniowe). Rozliczenia są przygotowywane do obu form płatności po zakończeniu miesiąca.
Co ważne opłaty drogowe ponoszone na rzecz Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad, jako podmiotu odpowiedzialnego ustawowo za pobór opłat elektronicznych i opłat za przejazd autostradą nie podlegają opodatkowaniu VAT. GDDKiA, działa w charakterze organu władzy publicznej w konsekwencji czego nie jest podatnikiem VAT.
- Aktualizacja 2011-09-03
Uzyskaliśmy telefoniczne potwierdzenie, że początkowe problemy z wystawianiem not obciążeniowych zostały rozwiązane. Obecnie są wysyłane noty za miesiąc sierpień. W przypadku nie otrzymania rozliczenia za miesiąc lipiec konieczny jest kontakt z infolinią VIATOLL pod numerem 800 101 101 / 22 521 10 10.
- Aktualizacja 2011-11-15
Jak wygląda nota obciążeniowa VIATOLL?
Nota obciążeniowa składa się z pięciu części:
Pierwsza część zawiera dane Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad – czyli administratora systemu VIATOLL występujący tutaj jako sprzedawca usług.
Druga cześć to informacja o odbiorcy i nabywcy usług.
W trzeciej części umieszczone zostały informacje o numerze noty obciążeniowej oraz okresie rozliczeniowym za jaki wystawiona jest nota.
Czwarta część to stricte część rozliczeniowa, zawierająca wykaz poszczególnych samochodów identyfikowanych po numerze rejestracji,identyfikatorze konta użytkownika oraz identyfikatorze rejestratora viaBOX. Do każdego samochodu przyporządkowany został wykaz przejazdów, za które nabywca zobowiązany był do poniesienia opłat.
Ostatnia, piąta część stanowi sumę wszystkich należności wykazanych w części czwartej. Wartość wykazaną w tej części księgowana będzie w koszty prowadzonej działalności.
Przykład noty obciążeniowej VIATOLL (4605)