Nasi Klienci często zastanawiają się czy będą mogli odliczyć podatek naliczony z faktury wystawionej z błędną stawkę VAT.
Aby odpowiedzieć na to pytanie konieczne jest przeanalizowanie co najmniej dwóch niżej wymienionych punktów ustawy o VAT .
- Art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, który mówi o tym, że podatnik ma prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatnik VAT . Wynika to z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT oraz
- art. 88 ust. 3a, który wymienia przypadki, w których odliczenie podatku VAT jest zabronione przez ustawę:
Nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy:
1. sprzedaż została udokumentowana fakturami lub fakturami korygującymi:
a) wystawionymi przez podmiot nieistniejący lub nieuprawniony do wystawiania faktur lub faktur korygujących,
b) w których kwota podatku wykazana na oryginale faktury lub faktury korygującej jest różna od kwoty wykazanej na kopii;
2. transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku;
3. wystawiono więcej niż jedną fakturę dokumentującą tę samą sprzedaż;
4. wystawione faktury, faktury korygujące lub dokumenty celne:
a) stwierdzają czynności, które nie zostały dokonane – w części dotyczącej tych czynności,
b) podają kwoty niezgodne z rzeczywistością – w części dotyczącej tych pozycji, dla których podane zostały kwoty niezgodne z rzeczywistością,
c) potwierdzają czynności, do których mają zastosowanie przepisy art. 58 i 83 Kodeksu cywilnego – w części dotyczącej tych czynności;
5. faktury, faktury korygujące wystawione przez nabywcę zgodnie z odrębnymi przepisami nie zostały zaakceptowane przez sprzedającego
6. zaświadczenie, o którym mowa w art. 86 ust. 5, zawiera informacje niezgodne ze stanem faktycznym;
7. wystawiono faktury, w których została wykazana kwota podatku w stosunku do czynności opodatkowanych, dla których nie wykazuje się kwoty podatku na fakturze – w części dotyczącej tych czynności.
Z naszych doświadczeń wynika, że wątpliwości mogą budzić tutaj przypadki nr. dwa i siedem.
Drugi przypadek dotyczy opodatkowania towaru/usługi, która została wyłączona lub zwolniona z opodatkowania i stosuje się go od 1 stycznia 2008 r. (obowiązujący wcześniej przepis dopuszczał możliwości opodatkowania takiej transakcji o ile wykazany na fakturze podatek VAT został zapłacony).
Siódmy przypadek został natomiast wprowadzony do ustawy wraz z pakietem zmian obowiązujących od kwietnia 2011 i dotyczy on opodatkowania transakcji mechanizmem reverse charge, przy stosowaniu którego sprzedawca nie wykazuje na fakturze podatku naliczonego (szerzej o tej metodzie opodatkowania pisaliśmy tutaj).
Podatnik ma więc prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktury, w której sprzedawca zastosował błędną stawkę VAT o ile transakcja ta w ogóle podlega opodatkowaniu przez sprzedawcę oraz nie zostały spełnione inne przypadki uniemożliwiające odliczenie podatku naliczonego.
Powyższe stanowisko zostało poparte interpretacją indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 7 lipca 2011 r., nr IPTPP1/443-131/11-4/ALN.