Wybór formy zapłaty zaliczki na podatek dochodowy jest bardzo istotną kwestią. Podatnik dokonując odpowiedniego wyboru formy zapłaty zaliczki, poprzedzonego dobrą analizą i planem działania firmy może uzyskać wzrost płynności finansowej przedsiębiorstwa. W przypadku jednak, gdy analiza była przeprowadzona błędnie lub nie było jej w ogóle, wybór błędnego sposobu regulowania zaliczek na podatek dochodowy może skończyć się przykrymi dla podatnika konsekwencjami.
Czym jest zaliczka
Zaliczka na podatek dochodowy jest częścią podatku dochodowego jaki przedsiębiorca powinien zapłacić za dany rok podatkowy. Wysokość zaliczki co do zasady uzależniona jest od osiąganych przez podatnika dochodów w trakcie roku podatkowego.
Zaliczkę na podatek dochodowy należy wpłacać w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, za który zaliczka jest należna. W przypadku zaliczek kwartalnych, termin jej zapłaty przypada na 20 dnia miesiąca następującego po kwartale, za który zaliczka jest należna. Decyzja o sposobie zapłaty podatku należy do podatnika.
Rodzaj zaliczek
Przedsiębiorcy opodatkowani wg skali podatkowej lub podatkiem liniowym mają do wyboru następujące formy zapłaty zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.
- miesięczna zaliczka na podatek dochodowy,
Podstawową formą zapłaty podatku jest comiesięczne regulowanie zobowiązań obliczonych na podstawie osiągniętego dochodu.
Obliczenie dochodu stanowiącego podstawę obliczenia zaliczki na podatek dochodowy stanowi dochód, czyli różnica pomiędzy osiągniętymi w ciągu miesiąca przychodami i poniesionymi kosztami. Zaliczki jednak nie obliczamy w sytuacji gdy osiągnięty dochód nie przekroczył kwoty wolnej od podatku tj. kwoty 3.091 zł. Pamiętać należy również o tym, że w przypadku osiągnięcia straty w latach poprzedzających bieżący rok podatkowy bieżący dochód pomniejszamy o możliwą do odliczenia w danym roku stratę.
Zaliczkę oblicza się w sposób narastający od początku roku. Jej wysokość ustala się poprzez obliczenie różnicy zaliczki na podatek dochodowy za okres od początku roku a sumą zapłaconych zaliczek.
ZALETY:
– najbardziej popularna forma płacenia zaliczek,
– może być wybrana od początku prowadzenia działalności.
WADY:
– zobowiązania podatkowe powstają w okresach miesięcznych,
– wysokość zobowiązań podatkowych jest zmienna przez co przedsiębiorca nie ma pewności ile wyniesie jego zaliczka.
Podstawa prawna: art. 44. ust. 1 pkt. 1, art., 44. ust. 3 – 3f, 44. ust. 6 ustawy o pdoof
- kwartalna zaliczka na podatek dochodowy,
Kwartalny sposób regulowania zobowiązań z tytułu podatku dochodowego pozwala przedsiębiorcy wydłużyć termin zapłaty podatku. Zasady obliczania wysokości kwartalnej zaliczki na podatek dochodowy są takie same jak przy zaliczkach miesięcznych, przy czym dochód ustalany jest co kwartał.
Aby skorzystać z kwartalnego sposobu opłacania zaliczki na podatek dochodowy przedsiębiorcy muszą posiadać status małego podatnika w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym lub podatnika dopiero rozpoczynającego działalności gospodarczą (podatnik nie prowadził działalności gospodarczej samodzielnie lub jako wspólnik spółki niemającej osobowości prawnej, działalności gospodarczej nie mógł prowadzić również małżonek podatnika o ile istniała między nimi wspólność majątkowa.
ZALETY:
– może być wybrana od początku prowadzenia działalności,
– przedsiębiorca może odroczyć płatność podatku, dzięki czemu w pewnych okresach czasu podatnik zyskuje większą płynność finansową
WADY:
– wysokość zobowiązań podatkowych jest zmienna ale podatnik reguluje je co kwartał.
Podstawa prawna: art. 44. ust. 1 pkt. 1, art., 44. ust. 3g – 3i, 44. ust. 6 ustawy o pdoof
- uproszczona metody zapłaty zaliczki na podatek dochodowy,
Uproszczona forma zapłaty zaliczki na podatek dochodowy pozwala podatnikowi z góry określić wysokość jego miesięcznych zobowiązań z tytułu podatku dochodowego. Zaliczki w ciągu roku są płacone w stałej wysokości, a ich wyrównanie zostaje dokonane wraz ze złożeniem rocznego zeznania podatkowego.
Do skorzystania z uproszczonej metody wpłacania zaliczek uprawnieni są podatnicy, którzy prowadzili działalność gospodarczą co najmniej jeden rok podatkowy poprzedzający dany rok podatkowy i osiągnęli w nim dochód w wysokości przekraczającej kwotę powodującą obowiązek zapłaty podatku*.
Wysokość uproszczonej zaliczki stanowi 1/12 część podatku obliczonego i wykazanego w rocznym zeznaniu podatkowym złożonym w roku podatkowym poprzedzającym rok podatkowy, w którym zaliczki mają być opłacane w uproszczonej formie. Oznacza to, że pod uwagę brane są dochody uzyskane de facto 2 lata wcześniej**. Wysokość takiej zaliczki wynosi 1/12 obliczonej i wykazanej kwoty podatku
ZALETY:
– podatnik zobowiązany jest do zapłaty zaliczki w stałej kwocie
– w przypadku kiedy przedsiębiorca osiąga wyniki finansowe lepsze niż w poprzednich latach, uzyskuje realny zysk w postaci odroczenia płatność podatku, dzięki czemu zwiększą swoją płynność finansową. W sytuacji kiedy działalność prowadzona przez przedsiębiorcę z roku na rok przynosi coraz większe dochody, takie rozwiązanie jest najbardziej korzystne z punktu widzenia optymalizacji podatkowej.
WADY:
– uproszczona metoda opłacania zaliczki na podatek dochodowy nie może zostać wybrana przez osoby, które po raz pierwszy rozpoczęły działalność w roku podatkowym albo w roku poprzedzający rok podatkowy.
– w przypadku braku stabilności osiąganych dochodów lub ponoszenia straty wybór tej metody płatności zaliczki na podatek dochodowy może narazić naszą firmę na utratę płynności finansowej
Podstawa prawna: art. 44. ust. 1.1, art. 44. ust. 6 ustawy o pdoof
Wybór sposobu płatności zaliczek
Oświadczenie o wyborze sposobu regulowania zobowiązań z tytułu podatku dochodowego powinna zostać złożona w terminie do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. W przypadku podmiotów kontynuujących działalność złożenia oświadczenia powinno nastąpić nie później niż do dnia 20 lutego danego roku podatkowego. Złożone oświadczenie jest wiążące w kolejnych latach podatkowych.
Wzór oświadczenia w sprawie wyboru płaności zaliczek na podatek dochodowy znajduje się w dziale download/wzory pism.
_______________
* w przypadku nie osiągnięcia przez podatnika prowadzącego działalność w danym roku podatkowym podatnik jest uprawniony do skorzystania z uproszczonej metody wpłacania zaliczek o ile co najmniej w roku poprzedzającym rok dany podatkowy prowadził działalność i osiągnął dochód przekraczający kwotę powodującą obwiązek zapłaty podatku,
**W niektórych przypadkach brany jest pod uwagę dochód uzyskany w roku podatkowym poprzedzającym dany rok podatkowy, ponieważ takie zdarzenie występuje bardzo rzadko, na potrzeby tego artykułu nie będzie brane pod uwagę.