Zgodnie z komunikatem Ministerstwa Finansów z 16-06-2015 r., MF stwierdza, że
Kwestia rzeczywistego wykorzystywania paliwa do napędu pojazdów ?firmowych”, zwłaszcza nabywanego po 1 lipca 2015 r., będzie przedmiotem działań kontrolnych prowadzonych przez właściwe organy.
Ponadto Ministerstwo Finansów przypomina również, że:
tak jak w przypadku innych wydatków związanych z pojazdami samochodowymi ? warunkiem odliczenia podatku naliczonego od nabycia paliwa jest zgodność tego zakupu ze stanem rzeczywistym, tzn. zasadność powinna znaleźć swoje odzwierciedlenie w przebiegu ewidencji pojazdu “firmowego”.
W tym samym komunikacie Ministerstwo finansów odwołuje się do broszury Nowe zasady odliczania podatku VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi, w której napisano, z kolei że:
Zgodnie z decyzją Rady uznano, że tego rodzaju pojazdy (osobowe) wykorzystywane w celach ?mieszanych? (tj. zarówno do celów związanych z działalnością gospodarczą, jak i do celów niezwiązanych z tą działalnością) średnio są wykorzystywane w 50% w biznesie, a w pozostałej części prywatnie. Przyjęte uproszczenie oznacza, że nie bada się już realnego wykorzystania tych pojazdów w celach biznesowych, bo niezalenie od tego czy realne wykorzystywanie byłoby wyższe czy niższe od przyjętego w decyzji Rady, dla celów rozliczania podatku VAT uznaje się, że pojazd wykorzystywany jest w 50% w biznesie. Realne badanie wykorzystania pojazdów niweczyłoby bowiem ideę uproszczenia.
Biorąc pod uwagę broszurę Ministerstwa Finansów stwierdzającą bezsensowność badań w jakiej części samochód jest realnie wykorzystywany do działalności gospodarczej uważamy, że celem ewentualnych działań kontrolnych polegających na badaniu przebiegu pojazdu samochodu osobowego używanego do celów mieszanych, a do którego prowadzenia ewidencji przebiegu kilometrów przedsiębiorca nie jest zobowiązany będzie wykluczenie nadużyć polegających choćby na deklarowaniu ?lewych? faktur za paliwo do samochodu bądź w przypadku zmiany zasad używania pojazdu w firmie ? poprawność dokonanych korekt pełnego odliczenia podatku VAT, a nie sama zasadność odliczenia 50% VAT od zakupu paliwa do samochodu osobowego używanego do celów mieszanych.