Najważniejsze zmiany w zakresie różnic kursowych wprowadzone przez ustawę z dnia 1 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. nr 178, poz. 1059) to ujednolicenie przepisów ustaw o podatkach dochodowych z ustawą o rachunkowości.
Zarówno w ustawie o PIT jak i o CIT wprowadzono następującą regulację:
Przy obliczaniu różnic kursowych, o których mowa w ust. 2 i 3, uwzględnia się kursy faktycznie zastosowane w przypadku sprzedaży lub kupna walut obcych oraz otrzymania należności lub zapłaty zobowiązań. W pozostałych przypadkach, a także gdy do otrzymanych należności lub zapłaty zobowiązań nie jest możliwe uwzględnienie faktycznie zastosowanego kursu waluty w danym dniu, stosuje się kurs średni ogłaszany przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ten dzień.
Dodatkowo w art. 9b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dodano punkt 7 stanowiący, że:
W razie połączenia lub podziału podmiotów, dokonywanych na podstawie odrębnych przepisów, w przypadku gdy podmiot przejmowany lub dzielony stosował metodę ustalania różnic kursowych, o których mowa w ust. 1 pkt 2 (metoda ustalania różnic kursowych na podstawie ustawy o rachunkowości ? przyp. ADMERIA), podmioty powstałe w wyniku podziału lub połączenia oraz podmioty, które przejęły całość lub część innego podmiotu na skutek tych zdarzeń, z wyjątkiem podmiotu przejmującego przy podziale przez wydzielenie, maja prawo do rezygnacji ze stosowania tej metody, niezależnie od upływu czasu jej stosowania. W takim przypadku podmiot ma obowiązek zawiadomić o tej rezygnacji, w formie pisemnej, właściwego naczelnika urzędu skarbowego, w terminie 30 dni od daty dokonanego połączenia lub podziału. Przepisy ust. 6 stosuje się odpowiednio.
Nowe przepisy wchodzą w życie od 1 stycznia 2012 roku.
Pełna treść rozporządzenia dostepna jest TUTAJ