Nowelizacja Kodeksu pracy wprowadziła od 1 stycznia 2010 r. prawo do urlopu ojcowskiego dla ojca dziecka. W pierwszych dwóch latach obowiązywania nowego prawa tj. w roku 2010 i 2011 Kodeks pracy przewidywał, ze ojcowie będą mogli skorzystać z urlopu ojcowskiego w wymiarze 1 tygodnia.Począwszy od roku 2012 wymiar tego urlopu ulega wydłużeniu do 2 tygodni.
Urlop ojcowski powinien być zakończony najpóźniej w dniu ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia, a w przypadku dzieci przysposobionych do upływu 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia, a w przypadku podjęcia decyzji o odroczeniu obowiązku szkolnego, do ukończenia przez dziecko 10 roku życia.
Poza urlopem ojcowskim podwojeniu ulega również dodatkowy urlop udzielany na zasadach urlopu macierzyńskiego. Urlop ten zostanie wydłużony z obecnych 2 tygodni (wymiar obowiązywał w roku 2010 i 2011) do 4 tygodni. Nowy wymiar dodatkowego urlopu macierzyńskiego obowiązywał będzie w latach 2012 i 2013 po czym od roku 2014 zostanie wydłużony do 6 tygodni.
Przypomnijmy, że prawo do dodatkowego urlopu na zasadach urlopu macierzyńskiego nie jest uprawnieniem wyłącznie dla matki dziecka. Z dodatkowego urlopu macierzyńskiego może również skorzystać ojciec dziecka o ile matka dziecka z niego zrezygnuje, przy czym nie ma znaczenia czy matka dziecka wykorzystała podstawowy urlop macierzyński w pełnym wymiarze.