Ryczałt za używanie samochodów służbowych do celów prywatnych pracowników oraz zmiana uznawania zaliczki podlegającej obowiązkowi rejestrowania na kasie fiskalnej to najważniejsze z punktu widzenia większości firm zmiany jakie zostaną wprowadzone w zatwierdzonym w ubiegłym tygodniu projekcie ustawy o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej.
Z pośród wszystkich zmian jakie zostaną wprowadzone od 1 stycznia 2015 r. ustawą o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej wybraliśmy dwie, naszym zdaniem najważniejsze dla większości firm.
Pierwsza ze zmian dotyczy przyjęcia jasnych zasad dotyczących nieodpłatnych świadczeń dla pracowników z tytułu udostępnienia im pojazdu służbowego do celów prywatnych.
Zgodnie z dodanym do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych art. 12 ust. 2a oraz 2b:
Art. 12 ust. 2a. Wartość pieniężną nieodpłatnego świadczenia przysługującego pracownikowi z tytułu wykorzystania samochodu służbowego do celów prywatnych ustala się w wysokości:
1) 250 zł miesięcznie, dla samochodów o pojemności do 1600 cm3;
2) 400 zł miesięcznie, dla samochodów o pojemności silnika powyżej 1600 cm3.
Art. 12 ust. 2b. W przypadku wykorzystania samochodu służbowego do celów prywatnych przez część miesiąca wartość świadczenia ustala się za każdy dzień wykorzystania samochodu do celów prywatnych ? w wysokości 1/30 kwot określonych w ust. 2a.
Biorąc pod uwagę, że dotychczas przedsiębiorcy nie mogli być pewni zastosowanych rozwiązań (np. przyznania ryczałtu na kilometry, wprowadzania różnego rodzaju opłat za używanie pojazdu służbowego) wprowadzenie ustawowego ryczałtu wydaje się być bardzo dobrym posunięciem.
Wysokość ryczałtu może wydawać się dyskusyjna, jeżeli jednak weźmiemy pod uwagę, że obecnie najbardziej pewną ale zarazem najdroższą metodą rozliczania nieodpłatnych świadczeń z tytułu udostępnienia pracownikowi samochodu służbowego do celów prywatnych było ustalenie wysokości takiego świadczenia na podstawie cen rynkowych tj. cen stosowanych w wypożyczalniach samochodów ? wysokość ryczałtu wcale nie wydaje się wysoka.
Druga zmiana dotyczy zasad rozliczania zaliczki wpłaconej przez osobę fizyczną nie prowadzącą działalności gospodarczej lub rolnika ryczałtowego, która podlega zaewidencjonowaniu na kasie fiskalnej.
Nowo wprowadzone przepisy umożliwią podmiotom przyjmujące zaliczki podlegające obowiązkowi rejestracji na kasie fiskalnej na zaewidencjonowanie ich jako przychód już w momencie ich otrzymania. Uproszczenie to będzie odstępstwem od zasad ogólnych i będzie mogło być stosowane po uprzednim zawiadomieniu o tym naczelnika urzędu skarbowego w terminie do dnia 20 stycznia roku podatkowego, w którym chcą stosować to uproszczenie lub, w przypadku podmiotów dopiero rozpoczynających ewidencjonowanie obrotów za pośrednictwem kasy fiskalne – 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym rozpoczęli ewidencjonowanie obrotów na kasie fiskalnej.
Powyższa możliwość rozliczenia zaliczek będzie mogła być wybrana zarówno u podatników PIT jak i u podatników CIT.
Pełny projekt ustawy dostępny jest na stronie RCL.