Różnica pomiędzy magazynami typu “call off” a magazynami konsygnacyjnymi.
Istniejące w Unii Europejskiej rozwiązania dla firm zajmujących się obrotem towarami pomiędzy krajami członkowskimi EU umożliwiają im prostsze i skuteczniejsze prowadzenie działalności gospodarczej. W niektórych przypadkach przewidują nawet brak obowiązku rejestracji i rozliczania podatku VAT w kraju, w którym rzeczywiście następuje sprzedaż towarów.
Pierwszym rozwiązaniem, o którym mowa powyżej to obrót towarem w innym państwie UE przy pomocy magazynu typu call off , w którym towary pozostające własnością sprzedawcy są przechowywane w magazynie nabywcy, który pośrednio sprawuje nad nimi kontrolę pobierając według własnych potrzeb odpowiednią ilość towaru. Drugie rozwiązanie dotyczy sytuacji, w której sprzedawca przemieścił towary do wynajętego wcześniej magazynu znajdującego się w innym Państwie UE, a znajdujący się w nim towar należy do sprzedawcy oraz pozostaje w jego pełnej dyspozycji. Taki magazyn określany jest mianem magazynu konsygnacyjnego.
Co różni magazyn typu call off od magazynu konsygnacyjnego?
Magazyn typu call off
Magazyn typu call off to utworzony, zarządzany i prowadzony przez nabywcę towarów magazyn, którego głównym zadaniem jest przyśpieszenie i zapewnienie dostaw towarów wykorzystywanych do produkcji lub świadczenia usług przez nabywcę. Towary dostarczone do magazynu pozostają własnością sprzedawcy do czasu ich “odwołania” (“call off”) co w rzeczywistości należy utożsamiać z pobraniem i wykorzystaniem towaru przez nabywcę.
Największą zaletą korzystania z magazynu typu call off jest brak konieczności rejestracji do VAT sprzedawcy towarów (w niektórych krajach jak np. Polska zarejestrowanie przedsiębiorcy do VAT uniemożliwia stosowanie tego rozwiązania), co jest równoznaczne z brakiem obowiązku prowadzenia rozliczeń VAT oraz składania deklaracji/informacji podsumowujących. Dla celów VAT transakcja ta jest traktowana jako dostawa wewnątrzwspólnotowa z kraju sprzedawcy do kraju nabywcy, natomiast sam obowiązek podatkowy co do zasady powstaje z chwilę odwołania towaru z magazynu przez sprzedawcę lub w przypadku gdy towar nie został przez określony czas pobrany/odwołany z magazynu (okres odwołania określa dane ustawodawstwo – w Polsce jest to 24 miesiące, ale już na przykład w Austrii 6 miesięcy), obowiązek podatkowy powstaje w dniu następnym.
Do innych zalet magazynu call off można zaliczyć:
?zredukowanie kosztów transportu (przedsiębiorca jednorazowo dostarcza większą ilość towarów),
?zredukowanie kosztów przechowywania nadwyżki towarów (towar będzie przechowywany w magazynie nabywcy zamiast w magazynie własnym),
?zredukowanie praktycznie do zera czasu dostawy (nabywca na bieżąco pobiera towary),
Minusem takiego rozwiązania jest natomiast to, że z takiego magazynu może korzystać tylko jeden odbiorca (właściciel magazynu). Tak więc, jeżeli sprzedawca ma wielu odbiorców może albo utworzyć wiele magazynów typu call off albo utworzyć magazyn konsygnacyjny, o którym mowa poniżej. Ponadto jako, że magazyn jest zarządzany przez nabywcę – przeprowadzenie kontroli stanów magazynowych uzależnione jest od jego zgody.
Magazyn konsygnacyjny
Magazyn konsygnacyjny to magazyn prowadzony w państwie konsygnatariusza (rzadziej w państwie konsygnanta) na podstawie umowy konsygnacji zawartej pomiędzy konsygnantem (właścicielem towarów) a konsygnatariuszem (podmiotem prowadzącym magazyn) w celu przechowywania towarów konsygnanta oraz prowadzenia sprzedaży i wysyłki towarów bezpośrednio z magazynu.
Pozytywnymi aspektami takiego rozwiązania jest to, że przedsiębiorca może prowadzić działalność gospodarczą w innych państwach bez potrzeby rejestracji w nich działalności gospodarczej (oddziału zagranicznego przedsiębiorcy, przedstawicielstwa czy spółki córki). Ponadto uzyskuje możliwość rozbudowania własnej sieci dystrybucji w bardzo prosty sposób w całej Unii Europejskiej i zaoferowania klientom skrócenie czasu realizacji zamówień.
Do minusów korzystania z magazynu konsygnacyjnego zaliczyć należy konieczność zarejestrowania się do celów VAT w Państwie, w którym zlokalizowany jest magazyn. Spowodowane jest to powstaniem obowiązku podatkowego w związku z przesunięciem własnych towarów z państwa sprzedawcy do państwa, w którym położony jest magazyn konsygnacyjny traktowanym na równi z wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów, a w konsekwencji obowiązkiem prowadzenia rozliczeń VAT.
Warto zaznaczyć, że w zależności od ustawodawstwa państwa członkowskiego powyższe definicje nie zawsze są jednolicie opisywane. Do najczęstszych sytuacji należy nazywanie magazynu typu call off magazynem konsygnacyjnym. Taka sytuacja ma miejsce m.in. w polskim ustawodawstwie. Odwołując się do art. 2 pkt. 27c) ustawy o podatku od towarów i usług magazyn call off określony został jako własnie magazyn konsygnacyjny przez co zgodnie z ustawą należy rozumieć:
wyodrębnione u podatnika zarejestrowanego jako podatnika VAT UE, o którym mowa w art. 97 ust. 4, miejsce przechowywania na terytorium kraju towarów należących do podanika podatku od wartości dodanej przemieszczonych przez niego lub na jego rzecz z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju do tego miejsca, z którego podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT UE, przechowujący towary, pobiera je, a przeniesienie prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel następuje w momencie ich pobrania
Problem właściwego nazewnictwa magazynów związany zapewne jest z brakiem odpowiedników zwrotu “call off” w językach urzędowych państw członkowskich. Prościej zatem było je nazwać po prostu magazynami konsygnacyjnymi, a magazyny konsygnacyjne traktować jako “zwykłe magazyny”. Takie podejście jest z jednej strony proste i logiczne, ale z drugiej dostarcza sporo komplikacji zagranicznym, szczególnie anglojęzycznym przedsiębiorcom, którzy spotykając się np. w Polsce z “magazyn konsygnacyjnym” (consigment stock), będącym w rzeczywistości magazynem typu call off (call off stock) są przekonani, że jest to typowy w ich rozumieniu magazyn konsygnacyjny – a nie magazyn typu call off.
Kończąc chciałbym odnieść się do tematu sprawozdawczości INTRASTAT krótko informując, iż niezależnie od zastosowanego rozwiązania, u przedsiębiorcy powstanie obowiązek sprawozdawczy INTRASTAT w związku z przesunięciem własnych towarów na terytorium innego państwa członkowskiego.
Zasady regulujące działanie magazynu typu call off (w Polsce magazynu konsygnacyjnego!!!) zostaną przedstawione w jednym z kolejnych artykułów.
Przygotowano na podstawie:
– informacji i broszur HM Revenue & Customs,
– C. Platteeuw, Y. Geens, S. Burrows – Quick Reference Guide to European VAT Compliance 2011, Kluwer Law International, Maj 2011
– Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług Dz.U.2011.177.1054 -j.t.