Jak się okazuje pomimo możliwości odliczenia VAT jakie dają przepisy ustawy o podatku od towarów i usług odliczenie VAT od bankowozu nie będzie możliwe w każdym przypadku. Dotyczy to zarówno odliczenia podatku VAT z faktury zakupowej samego pojazdu jak i faktur za paliwo a idąc dalej także z faktur dotyczących innych kosztów eksploatacyjnych.
Zgodnie z wyrokiem NSA jaki został wydany 4 marca 2014 r. przez Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. akt I SA/Op 305/12):
“Samo posiadanie wymienionego dodatkowego wyposażania, w połączeniu z tylko okazjonalnym wykorzystaniem tego pojazdu zgodnie z jego przeznaczeniem, nie może być wystarczającym powodem dla skorzystania z prawa do pełnego odliczenia podatku naliczonego.”
W trakcie rozpatrywania sprawy NSA najwyraźniej stwierdził, że bardziej właściwe do rozwiązania sporu będzie zastosowanie wykładni celowościowej orzekając, że przy ocenie stanu faktycznego, w którym występuje bankowóz typu C, konieczne jest ustalenie, czy w rzeczywistości pojazd ten będzie wykorzystywany, zgodnie z przeznaczeniem czy też jego nabycie jest motywowane przede wszystkim chęcią skorzystania z prawa do pełnego odliczenia podatku VAT.
O ile trudno nie zgodzić się z argumentacją Sądu, szczególnie w sytuacji gdy podatnik nabywa pseudo bankowóz wyłącznie w celu odliczenia pełnej kwoty podatku VAT, o tyle pozostaje mieć nadzieję, że w innych sprawach Sąd również wykaże się zdroworozsądkowym podejściem do na czym skorzysta nie tylko budżet państwa ale i podatnicy.